Okna PCV

Okna PCV, PVC – kilka niezbędnych informacji

Jak wybrać okna PCV – PVC?
     Podstawowym kryterium wyboru okien nie są same okna PCV, lecz również firma monterska, która będzie te okna montować. Jeżeli będą mieli Państwo profesjonalnych monterów, to wszystkie okna pcv będą spełniać swoje zadanie przez długie lata. Ja mówię tak 50% sukcesu to dobre okna, drugie 50% to właściwy montaż. W zależności od kwoty jaką mogą Państwo przeznaczyć na nowe okna należy się dobrze zastanowić, czy lepiej kupić jakieś drogie okna na lepszym profilu, np. sześcio-komorowy czy siedmio-komorowy, czy może doinwestować w dodatki takie jak ciepła ramka swisspacer, kaseta 3szybowa, kolor na zewnątrz lub obustronnie, a może szyby antywłamaniowe czy szyby bezpieczne. W tej sprawie nie jestem w stanie Państwu od ręki doradzić, ale osobiście skłaniałbym się jednak ku doposażeniu okna plastikowego, ale to oczywiście zależy od Państwa potrzeb.

Wymiary okien PCV – PVC
     Kolejna ważną sprawą jest odpowiedni dobór wymiarów poszczególnych skrzydeł i okien. Nawet wybierając najdroższe okna PCV – plastikowe na rynku, nie daje to gwarancji ze okno za kilka miesięcy, czy kilka lat, będzie funkcjonować zgodnie z jego przeznaczeniem. Trzeba to sobie powiedzieć szczerze, że profil PCV nigdy nie będzie tak stabilny jak rama z litego drewna, wiec jest podatny na odkształcenia które wynikają z przeciążeń jakie działają na nasze okno i temperatury. Podstawową siłą jaka działa na okno jest waga samego skrzydła okiennego, które zawieszone jest jedynie na dwóch zawiasach. Jeżeli skrzydło jest zbyt ciężkie po prostu po jakimś czasie użytkowania zacznie wadzić o dolną ramę. I proszę mi uwierzyć ten problem tyczy sie okien PCV za 500zł i za 1500zł. Wiec uwaga: dobierajmy wielkość skrzydła z rozsądkiem i to nie cena świadczy o jakości okien lecz technologia produkcji.

Jaki pakiet szybowy?
     Okna 2 szybowe (jednokomorowe), czy 3 szybowe (dwukomorowe)? Tu sprawa jest w miarę prosta: jeżeli ściany domu są dobrze izolowane to zdecydowanie pakiety szybowe dwukomorowe (3 szybowe), jeżeli budujemy nowy dom również pakiety 3 szybowe. Ale jeżeli jest to stare budownictwo i są Państwo pewni, że nigdy nie będą wykonywać dodatkowej izolacji ścian możemy bez problemu zastosować pakiet 2 szybowy – jednokomorowy.

A może kilka festów – na pewno będzie taniej?
     Okna PCV otwierane, czy stałe szklenie w ramie. Wiadomo, że w domu nie otwieramy każdego okna, wiec tutaj należy nieco poruszyć wyobraźnie i zastanowić się, które okna PCV mogą mieć szklenie stałe w ramie. Np: okno obok drzwi balkonowych, duże zestawy okienne, witryny. Ale pamiętajmy, że musimy myć okna co jakiś czas (ja też za tym nie przepadam) i do takiego okna stałego musimy mieć swobodny dostęp od zewnątrz wiec na 1-szym czy 2-gim piętrze jeżeli nie mamy swobodnego dostępu do tychże okien i nie mamy własnego wozu strażackiego, nie powinniśmy takich okien stosować.

Które okna PCV – PVC – plastikowe są najlepsze?
     Na rynku okien PCV w Polsce i Europie jest tak duża konkurencja, że większość firm oferuje bardzo podobny produkt o podobnych właściwościach, ale w różnych cenach. Niektóre firmy zamiast zająć sie optymalizacją i doskonaleniem technologi i produkcji, stawiają na marketing i nie zawsze jest to marketing „fair play”. Tutaj trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że większość małych firm nie nadąża z inwestycjami w lepsze materiały i lepszy park maszynowy. Wiec można śmiało stwierdzić, że im większa firma tym lepszy produkt, nie dajmy się zwieść teoriami, że ten czy inny profil lepszy od drugiego, liczy się całe okno plus profesjonalny montaż. Bajki typu profil niemiecki, czy inny jest lepszy od polskiego to tylko i wyłącznie dowód niewiedzy i braku znajomości rynku okiennego. Proszę Państwa niejedna zachodnia firma bierze przykład z naszych polskich producentów i można śmiało stwierdzić, że nawet za nami nie nadąża. Taka jest już kolej rzeczy, że firmy które się rozwijają w takim tempie jak Drutex, nie mogą sobie pozwolić na jakieś niedoróbki, czy materiały niskiej jakości. Wiec kierujmy się rozsądkiem, nie tylko ceną czy opinią innych sprzedawców, którzy za wszelką cenę chcą sprzedać produkt nieprzeciętnie dobry lub niesamowicie tani. Mogę stwierdzić z całą pewnością, że nie można faworyzować żadnego profilu okiennego. Osobiście sprzedawałem i montowałem okna kilku producentów i na rożnych profilach i tutaj Państwa pewnie zdziwię, że bardzo często okna po których się spodziewałem lepszego wykonania, łatwiejszej obsługi i szybkiego montażu wypadały gorzej niż te z tzw. niskiej, czy średniej półki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz